Zákon o ochraně oznamovatelů je účinný již od 1. 8. 2023. Je vaše organizace compliant? Stáhněte si zdarma průvodce implementací.
FairWhistle Logo

Mluvte se svými whistleblowery dříve, než se z jejich příběhů stanou bestsellery

17.10.2021

Poznáte, co mají lidé na obrázku společného? Jsou to whistlebloweři, tedy ti, kteří zveřejnili informace o podvodném jednání svého zaměstnavatele. A jejich oznámení pohnula dějinami. Sherron Watkins objevila účetní podvody a zajistila v roce 2002 dodnes jeden z nejvýznamnějších burzovních skandálů v rámci Spojených států - pád energetického gigantu Enron, který zničil i poradenskou firmu Arthur Andersen. Později v tomtéž roce Cynthia Cooper odhalila účetní machinace ve druhé největší americká telekomunikační společnost WorldCom, jejíž tržní kapitalizace dosahovala v dobách největší slávy 175 miliard dolarů, což dovedlo firmu k bankrotu a jejího ředitele na 25 let za mříže. Hemanth Kappann odstartoval v roce 2013 kauzu Dieselgate, která stála automobilový průmysl 32 miliard EUR. V tuto chvíli všichni napjatě čekáme, jaký bude celkový účet za oznámení bývalé zaměstnankyně Facebooku Francis Haugenové, která 13. září letošního roku nařkla svého zaměstnavatele z toho, že jeho platformy úmyslně šíří dezinformace, jsou škodlivé pro děti, a dokonce umožňují obchodování s lidmi. Prozatím víme, že akcie Facebooku reagovaly prudkým propadem – během jednoho obchodního dne odepsaly 4,9 %, čímž se hodnota jmění Marka Zuckerberga zmenšila o 6 miliard dolarů. 

Není vyloučeno, že obdobné kauzy začneme brzy sledovat i v Čechách. Nově připravovaný zákon o whistleblowingu totiž umožní zaměstnancům oznamovat svá podezření nejen interně uvnitř organizace, ale i externě nově zřízenému úřadu při ministerstvu spravedlnosti a v některých případech je i přímo zveřejnit v médiích nebo na sociálních sítích. To vše pod absolutní ochranou pro whistleblowera. Jak tedy můžete zabránit vzniku kauz, finančním ztrátám nebo poškození reputace? Mluvte se svými whistleblowery dříve, než se rozhodnou jít na úřad či do médií! Zaveďte povinný whistleblowing ve svých organizacích tak dobře, že mu budou oznamovatelé věřit a použijí jej jako svoji první volbu. Díky efektivně zavedenému whistleblowingu se může vaše organizace o protiprávnostech dozvědět dříve, než se z nich stanou kauzy a bestsellery.

„I právě díky známým kauzám v Americe, v západní Evropě, ale i jinde se whistleblowing stal během posledního desetiletí nedílnou součástí Governance, Risk a Compliance (GRC) společností,“ vysvětluje Robert Nešpůrek, zakládající partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, která se whistleblowingu se službou FairWhistle dlouhodobě věnuje. „Dnes již mnoho společností uznává přidanou hodnotu, kterou efektivní whistleblowing program může poskytnout, pokud je spojen se „speak up“ kulturou, ve které se zaměstnanci cítí oprávněni upozorňovat na problémy. Představenstva a vrcholoví manažeři naznali, že je mnohem lepší, když zaměstnanec upozorní na nedostatky v organizaci interně, kde je mohou rychle a efektivně vyřešit na rozdíl od situací, kdy problém eskaluje do sociálních médií, novin, nebo když jej řeší správní orgány. Naši klienti využívají i toho, že pokud je whistleblowing zaveden jako součást celkového přístupu organizace k etice, integritě a ESG principům, přitahuje pak společnost lépe investory, zaměstnance a může fungovat i jako konkurenční výhoda např. ve výběrových řízeních.“

Zdá se tedy, že přestože jde o regulatorní povinnost, může být zavedení systému whistleblowingu pro organizaci přínosné, pokud se správně uchopí. Cílem by mělo být vytvoření systému důvěryhodného pro oznamovatele, aby interní komunikační kanál byl jeho první volbou. Tím manažeři nebo majitelé získají šanci dozvídat se o potenciálních problémech v organizaci dřív, než začnou plnit novinové titulky. Pro oznamovatele by možnost bezpečně oznamovat v rámci organizace mohla být cesta, jak dosáhnout nápravy problému, o kterém se dozvěděl, a přitom svého zaměstnavatele nepoškodit. Nepředstavujme si totiž typického whistleblowera jako škůdce – podle zkušeností ze západní Evropy jde o člověka, který má zájem věci zlepšovat. Pokud je whistleblowing běžnou součástí interních procesů a má podporu ze strany vedení, lze takového optimálního řešení dosáhnout. 

Pokud potřebujete poradit při zřizování interního mechanismu pro podávání oznámení, kontaktujte naše odborníky (https://www.fairwhistle.cz/kontakt/). Umíme přinést komplexní řešení od jednoduchého, do značné míry standardizovaného, pro malou firmu, až po na míru vytvořené pro skupinu podniků či veřejnoprávní subjekt. 

Autoři: Mgr. Kateřina Nešpůrková, LL.M.

Prozkoumejte naše řešení whistleblowingu

Špičkové právní poradenství, moderní technologie a praktická zkušenost s řízením rizik. 
Vhodné pro soukromé i veřejné organizace.
Vyberte své řešení:

Standard

Rychlé balíčkové řešení
Více informací

Individual

Na míru vaší organizaci
Více informací
Více o FairWhistle

Dále vás může zajímat...

Je Vaše organizace
připravena?

Zákon o ochraně oznamovatelů schválila Poslanecká sněmovna. Účinnost plánována k 1.8.2023. Máte splněny všechny zákonné povinnosti? Stáhněte si zdarma našeho průvodce, jak whistleblowing implementovat.







PDF průvodce obratem zašleme na uvedený e-mail.
FairWhistle je projektem advokátní kanceláře Havel & Partners ve spolupráci se sesterskou společností FairData Professionals a.s.
crossmenu